Nacházíte se v ČR, zvolili jsme pro vás měnu v CZK Nacházíte se v SR, zvolili jsme pro vás měnu v EUR Znovu pro Vás budeme k dispozici zítra od 8:00 hodin, napište nám: info@kompresory-vzduchotechnika.cz

Vše pro stlačený vzduch na jednom místě…

Ventily - přehled sortimentu jejich funkce

Přidal: Zdeněk Štuksa

Přidáno:

Počet shlédnutí: 10273

V našem sortimentu nabízíme elektromagnetické ventily s funkcemi 3/2, 5/2, 5/3 s různými cívky a konektory. Solenoidové ventily 2/2 pro různá média. D8le pak pneumaticky ovládané v provedení 3/2, 5/2, 5/3 s příslušenstvím pro montáž. Manuálně a mechanicky ovládané lidskou silou například tlačítkem, pedály nebo ovládané mechanicky například stisknutím naráčky či kladky. Nakonec pak speciální řídící ventily jako jsou : počítadla, časovače, bezpečnostní bloky apod.

Funkce ventilů pro automatizační techniku

Funkce ventilu se zpravidla značí dvěma čísly oddělenými lomítkem. V kapitole s ventily tak neleznete označení jako 3/2, 5/3 a podobné označení, Co tato čísla v podstatě znamenají?

První číslo (před lomítkem)

Značí počet tzv. cest. Do tohoto čísla se započítávají všechny výstupy, odfuky a přívod. Nezapočítávají se  do něj případné pneumatické řídící signály.

Příklad prvního čísla
Ventily a automatizace Na horní straně ventilu vidíme 3 závity, krajní je na ovládání ventilu, ostatní jsou výstupy (započítáváme tedy 2 cesty), ze spodní strany bychom viděli 3 závity, krajní jsou odvětrávací komory, prostřední je přívod (započítáváme tedy všechny 3 cesty). Celkový počet tak činí číslo 5 a jedná se o pěticestný ventil

Druhé číslo (za lomítkem)

Samotné číselné označení však k popisu ventilu nestačí. Je ještě zapotřebí doplnit způsob přepínání mezi jednotlivými polohami. V případě, že hovoříme též o monostabilním nebo bistabilním ventilu. Co tyto termíny znamenají?

Příklad druhého čísla
Ventily a automatizace Solenoidový ventil je bez napětí zavřený (první poloha), přijde-li do cívky elektrický signál, ventil se přestaví a je otevřený druhá polovina). Jedná se tedy o ventil dvoupolohový. Nyní již víte, že například 5/3 je pěticestný, třípolohový ventil.

Monostabilní ventily (ventily s pružinovým návratem)

Jedná se o ventily se samostatným návratem. Bez signálu jsou v základní poloze. Když přijde signál (elektrický, pneumatický atd.) ventil se přestaví a po dobu trvání signálu zůstává mimo základní polohu. Jakmile signál zmizí, ventil se samočinně (většinou pružinou) navrací do své základní polohy.

Bistabilní ventily (impulzní ventily)

Jedná se o takové ventily, které 1.signál přestaví a i po odeznění 1. signálu zůstávají v poloze vyvolané prvním signálem. Nevracejí se na základní polohu. Zůstávají v poloze až do té doby dokud nepřijde druhý signál, který vrátí ventil do původní základní polohy. Takovýmto ventilům se říká bistabilní.

V našem e-shopu se u monostabilních ventilů s funkcí 3/2 rovněž setkáte s označením NC a NO. Co tyto zkratky znamenají ?

NC (z ang. normally closed)

 • znamená, že ventil je v základní poloze, bez signálu, uzavřen tj. přívod není propojen s výstupem.

NO (z ang. normally open)

 • Značí, že ventil je v základní poloze, bez signálu, otevřen tj. je přívod spojen se vstupem

Schématické značky ventilů pro automatizaci

 • Každá poloha ventilu je symbolizována svým čtvercem, v němž je zakresleno propojení vstupů, výstupů a odfuků v dané poloze
  (čili obsahuje-li značka 2 čtverečky, jedná se o ventil 2-polohový, obsahuje-li 3 čtverečky, jedná se o ventil 3-polohový apod.)
 • Číslování ři písemné označení přípojů je vždy u čtverce symbolizujícího základní polohu
 • Šipky propojující přípoje značí směr proudění vzduchu, v případě, že šipky jsou na obou stranách, lze ventil použít i pro proudění v obou směrech
 • Na spodní stranu čtverce se zpravidla umísťuje přivod vzduchu a odfuky, na horní stranu řtverce se umísťují výstupy z ventilů
 • Na boční stranu čtverce se umísťují symboli značící způsob přepínání mezi jednotlivými polohami, s tím, že u kterého čtverce jsou zakresleny, ten se stává pro příchod sygnálu aktivním (jakoby se posunul na místo čverce základní polohy)

Způsoby přepínání mezi polohami ventilů

Ventily a automatizace návrat ventilu pružinou Ventily a automatizace páčka
Ventily a automatizace cívka, elektrického ovládání Ventily a automatizace páčka s aretací
Ventily a automatizace

pneumatický signál

Ventily a automatizace pedál
Ventily a automatizace

pneumatický signál

Ventily a automatizace pedál s aretací
Ventily a automatizace hříbek Ventily a automatizace narážka
Ventily a automatizace hříbek s aretací Ventily a automatizace kladka
Ventily a automatizace tlačítko Ventily a automatizace sklopná kladka

Nový komentář

* (Povinné)

5/3 bistabilní ve středové uzavřený

13.10.2017 13:21.37
Váš článek mi osvětlil základní značení a funkce ventilů. Protože ale v této problematice stále trochu plavu, nemohl byste mě navést na nějaký podrobnější zdroj informací? Jak jsem uvedl v nadpise, existují také komplikovanější varianty ventilů, právě třeba 5/3 bistabilní středová uzavřená nebo otevřená, dělá mi trochu problém si přesně představit vnitřní zapojení a přesnou funkci, pro ovládání pneuválce je pokaždé správný jiný ventil právě v závislosti na tom, jak se má pohyb chovat ... budu rád za každou další informaci nebo navedení na literaturu. Děkuji

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Nemáte ještě účet?
Registrujte se

 • Budete mít přehled o stavu své objednávky
 • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup
 • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první
 • Zákaznická podpora
 • Získejte E-BOOK Průvodce stlačeným vzduchem v hodnotě 500 Kč
 • Na vybrané produkty lepší ceny

Chci se zaregistrovat

Chcete využívat veškeré výhody vašeho účtu?

Pro plnohodnotné využívání e-shopu se spoustou výhod, slev a dalších vychytávek, je zapotřebí nám něco málo odsouhlasit. Veškeré výhody zde.
Nemusíte se ničeho bát, veškeré údaje jsou u nás jako v bavlnce.
Více o zpracování osobních informací.