Fire hose MNFX-D25-20M
Code: MNFX-D25-20M
Not rated Rating details
Fire hose MNFX-D25-20M
up to 14 days
Delivery to:
Delivery options
The item has been sold out…
Hose with shape stability for winches, certified according to DIN EN 694. Shape stable for easy winding, very light and flexible, resistant to ageing, abrasion and rot, flame retardant. Inner diameter 25 mm with Storz D25 terminals in the required length of 20 m fixed with wire braid. Designed for installation in fire truck winching equipment.
Detailed information
Free shipping
Free shipping
We guarantee
We guarantee
Extended warranty and service
Discount voucher
Discount voucher
For every purchase
Return of goods within 30 days
Return of goods within 30 days
Completely at our expense
Product detailed description
Monoflex fire hoses for winches - MNFX-D25-20M
  • hose with shape stability for winches, certified according to DIN EN 694
  • designed for installation in the winding equipment of fire fighting vehicles
Additional parameters
Category: Fire hoses
Pressure: 12 bar
Barva: White
Certification: DIN EN 694
Ending: D25 - Attached to the hose
Working temperature: -40 / +100°C
Inner diameter: 25 mm
Hose type: Design for winches
The item has been sold out…
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Do not fill out this field:
How would you rate this product? Choose 1 to 5 stars, where 1 is the worst and 5 is the best rating.
Discussion
Do not fill out this field:
Security check
The perfect hose for a wide range of applications
In the wide range of our e-shop you will also find a wide selection of woven hoses from the brand JAKOB ESCHBACH GMBH. This German manufacturer supplies some of the highest quality fire hoses on the world market, but also produces special hoses for irrigation, mining, refineries or for pumping drinking water. Thanks to sophisticated manufacturing processes, they are first-class equipment that will ensure fire protection for your company.ESCHBACH fire hoses are exceptional products on the market and have a wide range of applications - they can serve as fire protection for a company, but they also serve hundreds of firefighters in fire sports. In Germany, ESCHBACH is number 1 in its field. In its production plant in Marsberg, the company has state-of-the-art technology, including vulcanization lines that ensure flawless rubberized hose designs. This makes them high-performance hoses with incredibly reliable characteristics.