Bezolejowy kompresor śrubowy SCR-132 GV moc 132 kW, wydajność FAD 1 380 Nm³/h przy 7 barach, chłodzenie powietrzem, falownik, ciśnienie 7 / 8 / 10 bar
Kod: SCR-132/7GV SCR-132/8GV SCR-132/10GV Wybierz wariantOpis szczegółowy produktu
132 kW · klasa 0SCR-132 GV to bezolejowy kompresor śrubowy o mocy 132 kW, chłodzony powietrzem i wyposażony w falownik. Dostępny jest w trzech wersjach ciśnieniowych: 1 380 Nm³/h przy siedmiu barach, 1 350 przy ośmiu i 1 170 przy dziesięciu. Powietrze sprężane jest przez dwa bloki śrubowe w dwóch stopniach, a wirniki nie są smarowane — w sprężonym powietrzu nie ma więc oleju, nie tylko odfiltrowanego, ale w ogóle żadnego. Wylot ma średnicę DN 65, poziom hałasu wynosi 80 dB(A).
Co oznacza symbol SCR-132 GV
Liczba w oznaczeniu to moc silnika w kilowatach, a litery za nią mówią dwie rzeczy. Brak W oznacza chłodzenie powietrzem, V na końcu oznacza falownik. Chłodzenie zapewniają wentylatory promieniowe. Maszyna nie potrzebuje żadnego dodatkowego przyłącza, ale oddaje ciepło do sprężarkowni — trzeba liczyć się z wentylacją. Falownik INOVANCE ze sterowaniem wektorowym dopasowuje prędkość obrotową do bieżącego zużycia, więc bieg jałowy w dużej mierze odpada. Utrzymuje wysoki moment już od 0,1 Hz — zwykłe falowniki poniżej 5 Hz albo nie pracują, albo są nieskuteczne.
Co jest w środku SCR-132 GV
Dwa stopnie, dwa bloki

Powietrze przechodzi kolejno przez dwa bloki śrubowe. Pierwszy stopień spręża je do około 2 barów, chłodnica międzystopniowa je schładza, a drugi stopień dotłacza je do ciśnienia roboczego. Wirniki nie są smarowane — pierwszy stopień jest ze stali węglowej, drugi ze stali nierdzewnej, oba z powłoką na bazie MoS₂. Przestrzeń wirników oddziela od przekładni uszczelnienie labiryntowe i hermetyczne ze stali nierdzewnej, a wały spoczywają na łożyskach SKF.
Dlaczego powłoka zamiast oleju

Tam, gdzie maszyna smarowana wtryskuje olej do bloku, tutaj tarcie zmniejsza powłoka z dwusiarczku molibdenu na wirnikach i na wewnętrznej ściance obudowy. Według producenta wyraźnie wydłuża to czas między remontami kapitalnymi — a właśnie wymiana całego bloku jest w maszynach bezolejowych najdroższą pozycją, jaką można spotkać w eksploatacji.




Trzy wykonania ciśnieniowe, trzy numery katalogowe
Maszynę zamawia się w jednym z trzech ciśnień i ustawia je producent fabrycznie — to nie jest przełącznik na panelu. Wyższe ciśnienie zawsze płaci się powietrzem: między siedmioma a dziesięcioma barami ubywa 15 % wydajności przy dokładnie takiej samej mocy 132 kW. Warto więc najpierw ustalić, jakiego ciśnienia naprawdę potrzebują odbiorniki, a nie kupować zapas w ciemno.
| SCR-132 GV — trzy wykonania ciśnieniowe | ||||
|---|---|---|---|---|
| Ciśnienie | Numer katalogowy | Wydajność FAD | Przepływ | Kiedy je wybrać |
| 7 bar | SCR-132/7GV | 1 380 Nm³/h | 23 000 l/min | najwięcej powietrza z tego samego silnika; wystarcza dla większości instalacji |
| 8 bar | SCR-132/8GV | 1 350 Nm³/h | 22 500 l/min | najczęstsze ciśnienie w instalacjach przemysłowych, zapas na straty ciśnienia |
| 10 bar | SCR-132/10GV | 1 170 Nm³/h | 19 500 l/min | tylko wtedy, gdy naprawdę wymaga tego któryś z odbiorników |
Ponieważ maszyna ma falownik, potrafi dodatkowo płynnie zejść w dół — najmniejszy model serii dochodzi aż do 150 Nm³/h, co jest dolną granicą regulacji, a nie wydajnością znamionową.
Czego maszyna wymaga od instalacji
Ile zajmuje miejsca i jak głośno pracuje

Maszyna mierzy 2 880 × 1 960 × 2 110 mm (dł × szer × wys) i waży 4 100 kg, na podłodze zajmuje więc 5,64 m². Wymiary ani masa nie różnią się między wykonaniami ciśnieniowymi. Przy poziomie hałasu 80 dB(A) należy do osobnej sprężarkowni — to technika przemysłowa, a nie maszyna obok stanowiska pracy. Ciepło odchodzi do pomieszczenia, więc trzeba liczyć się z wentylacją sprężarkowni — przy 132 kW to nie drobiazg. Przyłącze sprężonego powietrza to DN 65.
Ile maszyna pobiera
Na każdy metr sześcienny powietrza na minutę przypada w wykonaniu siedmiobarowym około 5,7 kW mocy znamionowej (132 kW na 23 000 l/min). Przy wyższych ciśnieniach wypada to gorzej, bo moc zostaje ta sama, a powietrza ubywa. To wielkość policzona z tabeli producenta, więc da się ją wprost porównać z maszyną rozważaną obok. Rzeczywiste zużycie schodzi jednak niżej: falownik utrzymuje prędkość obrotową na poziomie bieżącego poboru, więc przy częściowym obciążeniu maszyna nie bierze pełnej mocy.
Sterowanie SCR9000

Kolorowy siedmiocalowy ekran dotykowy lub osiem przycisków nawigacyjnych. Pokazuje ciśnienie, temperaturę, zużycie energii oraz przepracowane godziny, pilnuje terminów serwisowych i po zaniku zasilania samodzielnie wraca do pracy. Poprzez Modbus RS485 kompresor SCR-132 GV można włączyć do sterowania siecią do szesnastu kompresorów — przy tej wielkości takie zestawy buduje się na co dzień.
Gdzie używa się powietrza z SCR-132 GV
Bezolejowej maszyny nie kupuje się dla wygody, ale dlatego, że inna nie wystarczy. Prospekt producenta wymienia sześć branż — wszędzie tam powietrze dotyka wyrobu, opakowania albo człowieka.





Wyposażenie i dodatki
Co SCR-132 GV ma w standardzie
- Bezolejowe powietrze klasy 0 według ISO 8573-1
- Sprężanie dwustopniowe, dwa bloki śrubowe z chłodnicą międzystopniową
- Wirniki i ścianka obudowy z powłoką na bazie MoS₂, podwójne uszczelnienie ze stali nierdzewnej
- Łożyska SKF promieniowe i osiowe
- Chłodzenie powietrzem, wentylatory promieniowe
- Falownik INOVANCE ze sterowaniem wektorowym
- Do wyboru ciśnienie 7, 8 lub 10 barów, przyłącze DN 65
- Sterownik SCR9000 z kolorowym wyświetlaczem
- Pomiar zużycia energii, cztery strefy ciśnienia, tygodniowy harmonogram pracy
- Modbus RS485 i sterowanie siecią do szesnastu kompresorów
Co można domówić
- Cyklonowy separator wody wbudowany w maszynę
- Odzysk ciepła — wymiennik woda-olej do podgrzewania wody użytkowej
- Przygotowanie HOC pod bezstratny osuszacz z regeneracją cieplną
- Silnik PM z magnesami trwałymi, sprawność IE4
- Diagnostyka drgań — czujniki śledzące stan łożysk
Czym różni się od sąsiednich maszyn
Przy 4 100 kg i mocy 132 kW maszyny nie ustawisz bez dźwigu i nośnej podłogi, masę rozważ więc wcześniej niż wydajność. O 300 kg lżejsza jest wersja ze stałymi obrotami SCR-132 G. Tak samo ciężki, ale o 1 dB(A) cichszy jest chłodzony wodą SCR-132 WGV. Wydajność 1 380 Nm³/h przy siedmiu barach leży pomiędzy 1 170 Nm³/h lżejszego SCR-110 GV i 1 548 Nm³/h maszyny SCR-160 GV.
Ventilek doradza
Falownik jest tu głównym argumentem, ale liczy się tylko wtedy, gdy pobór się waha. Warto zdobyć tygodniowy zapis zużycia powietrza. Kiedy krzywa skacze, SCR-132 GV spłaci się sama; kiedy biegnie równo przy 1 380 Nm³/h, więcej zostanie w kieszeni przy tańszej wersji bez falownika.
Wydajność FAD jest mierzona według ISO 1217 i podana dla każdego z trzech ciśnień, w których maszyna jest dostarczana; wartości przy innych częstotliwościach producent ma w kartach technicznych na życzenie. Poziom hałasu podano w odległości 1 m od maszyny z tolerancją ± 3 dB(A). Klasę czystości powietrza definiuje ISO 8573-1.
Parametry dodatkowe
| Kategoria: | Kompresory powietrza |
|---|---|
| Typ kompresora: | Kompresor śrubowy |
| Ciśnienie: | 7 barów, 8 barów, 10 barów |
| Wydajność efektywna: | 23 000 l/min |
| Objętość zbiornika ciśnieniowego: | To nie jest |
| Podłączenie strony: | DN65 |
| Moc silnika: | 132 kW |
| Napięcie sieciowe: | 400/50 V/Hz |
| Smarowanie: | Bez oleju |
| Hałas: | 80dB(A) |
| Silnik: | Elektryczny |
| Dźwiękoszczelne: | tak |
| Napęd: | Bezpośredni |
| Osuszacz powietrza: | Nie |
| Zbierane z: | Profesjonalny |
| Rozwój: | Stacjonarny |
| Przetwornica częstotliwości: | tak |
Ocena produktu
Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.
SCR to marka kompresorów chińskiej firmy Shanghai Screw Compressor Co., Ltd, która od 2018 roku jest wspólnym przedsiębiorstwem z japońską firmą ANEST IWATA. U nas znajdą Państwo serie od 2,2 do 280 kW: spiralne i śrubowe maszyny bezolejowe, kompaktowe kompresory do warsztatu oraz dwustopniowe maszyny do pracy ciągłej.
Większość serii SCR ma w standardzie falownik i silnik z magnesami trwałymi połączony bezpośrednio z blokiem, bez pasków. Maszyna utrzymuje więc ciśnienie obrotami i nie pracuje niepotrzebnie na biegu jałowym. Tam, gdzie powietrze styka się z żywnością lub lekiem, warto wybrać bezolejowe serie XA i G.
Joint venture z ANEST IWATASerie kompresorów SCR
SCR-XA — spiralne bez oleju
Powietrze klasy 0 w mniejszych ilościach. Dwie spirale sprężają powietrze bez wzajemnego kontaktu, dlatego w komorze sprężania nie ma żadnego smaru.
- 2,2–29,6 kW, 200–3 520 l/min
- od 55 dB(A) w najmniejszym modelu
- klasę 0 potwierdził TÜV Rheinland
SCR-APM Mini — do warsztatu
Najmniejsza maszyna śrubowa SCR. Silnik z magnesami trwałymi napędza blok bezpośrednio, a falownik dostosowuje obroty do poboru.
- 3,6–5,8 kW, do 690 l/min
- osobno, jako 3 w 1 i z filtracją
- dotykowy wyświetlacz IT7000 7″
SCR-APM Maxi — warsztat i produkcja
Ta sama technika o klasę wyżej. Samodzielna maszyna lub zestaw na zbiorniku 270 albo 500 l z osuszaczem i filtracją.
- 7,5; 11 i 15 kW
- do 2 000 l/min przy 10 bar
- zestawy 4 w 1 i 8 w 1
SCR-EPM — produkcja zmianowa
Napęd bezpośredni i falownik od 15 kW. Jedna maszyna obsłuży 7, 8 i 10 bar i utrzymuje ciśnienie z odchyłką do ±0,1 bar.
- 15–45 kW w sześciu klasach
- do 9 500 l/min
- sterownik SCR9000 z planem tygodniowym
SCR-G i GV — śrubowe bez oleju
Powietrze bezolejowe w dużych ilościach. Dwa stopnie śrubowe pracują na sucho, maszyna jest chłodzona powietrzem lub wodą.
- 37–280 kW, 7, 8 i 10 bar
- klasa 0 wg ISO 8573-1
- GV z falownikiem
SCR-EPM2 — duży przemysł
Główna maszyna sprężarkowni. Siedem klas mocy z silnikiem z magnesami trwałymi, falownikiem i wylotem kołnierzowym.
- 55–160 kW
- do 33 500 l/min
- kaskada do 16 maszyn bez szafy sterowniczej
SCR-H i HPM — dwustopniowe
Do zakładów, które nie stają. Powietrze jest sprężane w dwóch stopniach z chłodzeniem pośrednim, więc na metr sześcienny przypada mniej energii.
- 132–280 kW
- ciśnienie do 12,5 bar
- olej w powietrzu poniżej 3 ppm
SC Oil 46 M — olej SCR
Oryginalny środek smarny maszyn olejowych. Olej mineralny klasy lepkości ISO VG 46 do kompresorów śrubowych SCR.
- wymiana co 4 000 motogodzin
- kanister 5 i 20 l
- beczka dla kilku maszyn
Nie wiedzą Państwo, ile powietrza potrzebują albo czy lepszy będzie kompresor śrubowy, czy tłokowy? Kalkulator doboru kompresora pomoże znaleźć maszynę do Państwa zastosowania.
Wybierz kompresorSerie SCR obok siebie
| Moc, wydajność, ciśnienie i smarowanie | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Seria | Moc | Najwyższa wydajność | Ciśnienie | Smarowanie | Regulacja |
| SCR-XA | 2,2–29,6 kW | 3 520 l/min | 7–10 bar | bez oleju, klasa 0 | od SCR-7XA blokami |
| SCR-APM Mini | 3,6–5,8 kW | 690 l/min | 10 bar | olejowe | falownik |
| SCR-APM Maxi | 7,5–15 kW | 2 000 l/min | 10 bar | olejowe | falownik |
| SCR-EPM | 15–45 kW | 9 500 l/min | 7, 8 i 10 bar | olejowe | falownik |
| SCR-G / GV | 37–280 kW | 47 000 l/min | 7, 8 i 10 bar | bez oleju, klasa 0 | G stałe obroty, GV falownik |
| SCR-EPM2 | 55–160 kW | 33 500 l/min | 7, 8 i 10 bar | olejowe | falownik |
| SCR-H / HPM | 132–280 kW | 60 000 l/min | 7–12,5 bar | olejowe, poniżej 3 ppm | H stałe obroty, HPM falownik |
Najwyższą wydajność w serii ma największa maszyna przy najniższym ciśnieniu, pomiar wg ISO 1217. Przy wyższym ciśnieniu wydajność spada.
Jak wybrać kompresor SCR
1. Policzyć zużycie
Proszę zsumować zużycie narzędzi i maszyn pracujących jednocześnie i dodać zapas na nieszczelności instalacji. Kompresor dobiera się według litrów na minutę, nie kilowatów.
2. Wybrać ciśnienie
Większości narzędzi wystarczy 7 lub 8 bar. Każdy dodatkowy bar kosztuje około 7 % energii, dlatego nie warto kupować ciśnienia „na zapas”.
3. Zdecydować o oleju
Przemysł spożywczy, farmacja, elektronika czy lakiernia potrzebują powietrza bez oleju: serii XA lub G. Pozostałym zakładom wystarczy maszyna olejowa z filtracją.
4. Dodać zbiornik i osuszanie
Zbiornik wyrównuje szczyty poboru, a osuszanie usuwa wodę z instalacji. W seriach APM oba elementy są na jednej ramie z kompresorem.
Najczęstsze pytania
- Kto produkuje kompresory SCR?
- Firma Shanghai Screw Compressor Co., Ltd, założona w 2000 roku w Szanghaju. Zatrudnia ponad 250 osób, w tym ponad 10 % inżynierów, a jej zakład ma powierzchnię ponad 80 000 m². Produkcja ma certyfikat ISO 9001, maszyny mają oznaczenie CE na rynek europejski i UL na rynek amerykański, maszyny bezolejowe certyfikat klasy 0, a do tego certyfikat sprawności SGS.
- Co łączy SCR z ANEST IWATA?
- W 2018 roku SCR utworzyła z japońską firmą ANEST IWATA wspólne przedsiębiorstwo. ANEST IWATA działa od 1926 roku, od 1973 roku jest notowana na giełdzie w Tokio i produkuje kompresory, technikę próżniową oraz urządzenia lakiernicze. W kompresorach spiralnych SCR-XA pracują bloki ANEST IWATA.
- Jak rozwijał się program SCR?
- SCR produkuje kompresory śrubowe od 2000 roku. W 2008 roku dodała bezolejowe maszyny śrubowe, w 2015 roku serię z silnikami z magnesami trwałymi, a w 2020 roku sprężarki odśrodkowe z łożyskami magnetycznymi.
- Kompresor bezolejowy czy olejowy?
- W maszynie olejowej olej znajduje się bezpośrednio w komorze sprężania, a filtracja za maszyną jedynie zmniejsza jego resztki. W komorze bezolejowych serii XA i G nie ma oleju, dlatego powietrze spełnia klasę 0 wg ISO 8573-1. Dwustopniowa seria H jest olejowa, ale do powietrza przedostaje się mniej niż 3 ppm oleju.
- Co oznaczają litery w oznaczeniu?
- Na przykład SCR-15/10APM-500FF: 15 kW, 10 bar, seria APM, zbiornik 500 l i wyposażenie FF z osuszaczem i filtracją. Końcówka D oznacza zestaw ze zbiornikiem i osuszaczem. W serii G litera W oznacza chłodzenie wodą, a V falownik, w serii H wersja HPM ma falownik.
- Jaki olej do kompresora SCR?
- Do olejowych kompresorów śrubowych SCR stosuje się olej mineralny SC Oil 46 M klasy lepkości ISO VG 46. Wymienia się go co 4 000 motogodzin, oferujemy go w kanistrze 5 i 20 l oraz w beczce. Kompresory spiralne XA nie potrzebują oleju.
Dane techniczne pochodzą z materiałów producenta. SCR® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Shanghai Screw Compressor Co., Ltd.