Jak filtrovat stlačený vzduch ?

Ať už používáte stlačený vzduch za jakýmkoli účelem, a to obzvláště pokud se jedná o průmyslové využití ve velkém měřítku, filtrace stlačeného vzduchu je pro vás velmi důležitá, ne-li přímo nezbytná. V přírodním prostředí, v domácnosti i v provozech se totiž vyskytuje celá řada drobných nečistot, které se snadno mohou dostat do stlačeného vzduchu a skrze něj například do pneumatických náplní a obvodů nebo na stlačeným vzduchem ošetřované povrchy.

Filtrování stlačeného vzduchu

Proč filtrovat stlačený vzduch ?

Tyto nečistoty, které zahrnují především prach, vodu a olej, potom znečišťují a opotřebovávají dané náplně, obvody nebo povrchy, což může znamenat nejen zhoršenou kvalitu výrobků nebo kratší životnost strojů, ale také to může vést k vytvoření děr a úniku vzduchu z uzavřeného oběhu. To je v podstatě to samé, jako kdybyste vyhazovali peníze z okna. Investice do filtračních zařízení vám proto v konečném důsledku nezanedbatelné množství peněz ušetří, jen si musíte vybrat správnou technologii a model.

Proč jsou naše filtry dobrá volba ?

Filtrace stlačeného vzduchu Námi nabízená řada mikrofiltrů nové generace (NGF) od značky Hankison, která je jednou z předních firem v tomto oboru, má ve srovnání s jinými produkty celou řadu předností, díky nimž budete moci filtrovat velmi jemné částice velmi snadno a velmi kvalitně, a to za velmi nízkých nákladů. Důvody pro to jsou pochopitelně dosti technické, ale přesto se je pokusím ve stručnosti objasnit, aby bylo vidět, že od vás neočekáváme, že nám budete slepě důvěřovat.

Rozdíl mezi dobrým a špatným filtrem spočívá v první řadě v tom, jak velké způsobuje kolísání tlaku stlačeného vzduchu, protože kolísání tlaku je spolu s nečistotami hlavním faktorem urychlujícím opotřebovávání obvodů se stlačeným vzduchem. Plisované (neboli zvlněné) filtry řady NGF způsobují velmi nízké kolísání tlaku díky svému velkému povrchu a vysoké pórovitosti, stejně jako omezují jeho turbulenci (neboli vířivost) při výstupu z filtru. Klasické filtry staré generace nebývají plisované neboli zvlněné a tudíž tyto výhody postrádají. Výsledné kolísání filtrů NGF se pohybuje přibližně pouze mezi půl procentem a jedním procentem, což je až o 50% méně než u konkurenčních výrobků.

Další poznávací charakteristikou dobrého filtru je to, jak snadná nebo pružná je jeho instalace a používání. Filtry NGF je možné velmi snadno montovat a dokonce propojovat mezi sebou, stejně jako jsou vybavené analogovým manometrem neboli měřičem kolísání tlaku. V případě zájmu může být nainstalován i manometr digitální. Filtrační vložky vydrží za normálních podmínek celý rok a zvládne je vyměnit i laik, v čemž pomáhá i barevné značení na výrobku. Množství odfiltrovaného kondenzátu (zachycených nečistot) je také jasně viditelné. Absence křemíku v produktech řady NGF také umožňuje jejich použití například i v lakovnách. Všechny tyto vlastnosti filtrů řady NGF povedou k dalším úsporám za čas či profesionální práci potřebné na montáž i údržbu. Filtrační vložky hankinson

A konečně při porovnávání kvality filtračních zařízení byste neměli zapomínat ani na konstrukční materiály a designové prvky použité při výrobě filtru. Filtry řady NGF jsou sestavené z několika různých materiálů, aby se tak daly maximalizovat všechny hlavní užitné vlastnosti filtru. Od pevného stabilizačního válce z nerezové oceli, přes z 96% porézní filtrovou tkaninu z mikrovláken až po pochromované a dvakrát práškově lakované hliníkové pouzdro, každá část filtrů NGF plní svoji vlastní funkci na jedničku. Firma Hankison v tomto výrobku dokonce používá i několik svých vlastních patentovaných materiálů a designových prvků, které jinde neuvidíte, jako například filtrační o-kroužek z materiálu Nitril nebo patentovaný tvar Venturi-Wave hlavice rozvádějící vzduch rovnoměrně po povrchu filtrační vložky.

Jaký produkt si vybrat ?

Pokud se mi podařilo vás přesvědčit o tom, že řada filtrů NGF je opravdu kvalitní a investice do ní vám ušetří peníze, ještě vám poradím, podle čeho má smysl vybírat konkrétní model. Modely řady NGF se v zásadě liší především v tom, jak velké částice jsou schopny filtrovat. Všechny by měly zvládnout jak pevné, tak kapalné částice, a všechny splňují mezinárodní ISO normu 8573 určující standardy pro kvalitu filtrace stlačeného vzduchu, ale ne každý zákazník využije tu nejjemnější filtraci – prach je například podstatně snazší filtrovat než kapaliny. Rozmezí velikostí částic je mezi 3 a 0,01 mikrometry. S jemností filtrace také logicky souvisí, kolik nečistot a zbytkového oleje na objem vzduchu v konečném důsledku v oběhu zůstane – jemnější filtrace znamená méně nečistot.

Filtrace stlačeného vzduchu

Další důležitou charakteristikou filtru je samozřejmě také to, pod jakým maximálním tlakem je filtr schopný pracovat, což je u filtrů řady NGF 11 nebo 16 barů, stejně jako maximální objem průtoku vzduchu, což se pohybuje u různých variant filtrů NGF mezi 34 a 2549 metry krychlovými za hodinu. Čím větší průtok potřebujete filtrovat, tím větší a těžší filtr bude nutné nainstalovat (hmotnosti filtrů se pohybují mezi 0,8 a 28,7 kilogramy). Doplňkové příslušenství filtrů pak zahrnuje další přídavné ukazatele, pokud chcete mít lepší přehled o tom, jak filtr funguje a kdy bude potřeba jej vyměnit, a také různé možnosti automatického odvádění kondenzátu neboli odfiltrovaných nečistot. A úplně nakonec stojí za zmínku ještě možnost volby filtru s aktivním uhlím, pomocí kterého můžete filtrací odstranit i nežádoucí pachy nebo neutralizovat nečistoty biologického původu.

Slovo na závěr

Kdybych měl tedy shrnout, co je o filtraci pomocí filtrů řady NGF dobré vědět, je to to, že se jedná o kvalitní technologické řešení, které vám v konečném důsledku ušetří hodně peněz, a to jednak díky filtrování samotnému, ale také na montáži a údržbě. Pokud víte, jaký průtokový objem a tlak má vaše vzduchotechnika a jak velkých částic jakého typu se potřebujete zbavit, stačí se podívat do dokumentů specifikujících technické parametry jednotlivých variant technologie NGF a vybrat si tu verzi, která do daného rozmezí spadá. Pokud máte navíc nějaké speciální požadavky ohledně kontroly provozu nebo způsobu instalace, můžete si navíc vybrat z mnoha speciálních doplňkových součástek. Pokud si dáte pozor na pravidelnou výměnu filtrační vložky a dodržování provozních parametrů, vyřešíte tím filtraci stlačeného vzduchu na velmi dlouhou dobu.