Nacházíte se v ČR, zvolili jsme pro vás měnu v CZK Nacházíte se v SR, zvolili jsme pro vás měnu v EUR Dnes jsme pro Vás do 17:00 hodin, zavolejte: +420 311 532 091

Vše pro stlačený vzduch na jednom místě…

Jaký kompresor vybrat do dílny?

Přidal: Zdeněk Štuksa

Přidáno:

Počet shlédnutí: 5778

Vzduchové kompresory nacházejí široké uplatnění v mnoha oblastech. Najdete je ve výrobě, v garážích a dílnách, na stavbě i v potravinářství. Různým účelům slouží různé druhy kompresorů rozličné výkonnosti – kromě větších zařízení do provozu nabízí trh celou řadu kompresorů k využití v domácí dílně. Právě na ty se zaměříme v dnešním článku.

Kompresory se rozlišují podle výkonu, kdy nás zpravidla ze všeho nejvíce zajímá výkon na výstupu. Výrobcem bývá však většinou uváděný spíše sací výkon. K výkonu na výstupu se ale jednoduše sami dopočítáte. Zjednodušeně lze uvažovat, že činí asi 70% sacího výkonu.

Dále je na výběr z kompresorů s tlakovou nádobou (vzdušníkem) a bez ní, nebo kompresorů olejových a bezolejových. Bezolejové kompresory jsou levnější a čistší, ale také hlučnější a s omezeným výkonem. Jejich výhodou je, že při přenosu nezanechávají olejové skvrny a vytlačovaný vzduch není znečištěn olejovými výpary. Proto se uplatňují v potravinářství, např. k tlakování pivních sudů.

Pro používání v dílně jsou o něco vhodnější kompresory olejové. Mají lepší výkonnost a delší životnost, mazací olej navíc příznivě ovlivňuje i případné pneumatické nářadí poháněné kompresorem.
V dílně vzduchový kompresor využijete především pro foukání stlačeného vzduchu, lakování, nebo pohon pneumatického nářadí.

1) Foukání stlačeného vzduchu

Chcete-li kompresor na dohušťování dohušťování pneumatik nebo kol a k nafukování gumových výrobků, máte dvě možnosti:

 • Malý 12V kompresor bez vzdušníku
 • 230 V kompresor se vzdušníkem

a) Malý 12V kompresor bez vzdušníku

Na dofukování gumových výrobků, jako jsou lodě, matrace nebo balóny bohatě postačí malé 12V zařízení bez vzdušníku, který můžete napájet z autozapalovače. Dá se ale využít i na dohušťování pneumatik automobilu. Výhodou je, že je lehký a snadno přenosný a můžete jej vzít i na cesty. Jen je někdy třeba počítat s častějšími přestávkami a tedy delší dobou huštění.

Stlačeným vzduchem z kompresoru opatřeným tryskou ofouknete např. piliny z pracovní plochy, vyčistíte ale i úzké štěrbiny nebo jiné těsné prostory. Nikdy však nepoužívejte vzduchový kompresor k očištění oblečení nebo části těla.

K pískování rezavých kovových povrchů nebo k odstranění barvy osadíte na hadici zařízení pískovací pistoli s integrovanou nádobou na písek.

Ceny nejmenších kompresorů s maximálním výkonem do 20 bar a mnohdy nízkou životností začínají u 200 korun, za ty kvalitnější dáte i více než 1000 korun.

b) 230 V kompresor se vzdušníkem

Větší kompresory, které zapojíte do domácí elektrické zásuvky, jsou výkonnější, zpravidla odolnější a navíc se hodí i pro další dílenské práce. Vzdušník funguje jako zásobník, který naakumuluje vyrobený vzduch a kompresor tak během úkonu nemusí zbytečně nepřetržitě pracovat. Pro domácí huštění se používají kompresory se zásobníkem 8 litrů a více.

Do dílny, kde se kompresor nepoužívá souvisle (jako tomu bývá třeba ve výrobě), se hodí kompresor pístový. Spotřeba vzduchu na ofukování a huštění bude minimálně 50 l/min. S jejím nárůstem pak stoupá využitelnost kompresoru také pro lakování nebo pro používání pneumatického nářadí.

2) Lakování

Stříkací pistole poháněná vzduchem z kompresoru je nezbytná pro barvení větších ploch, vyplatí se ale také při lakování těch menších. Pistole nezanechává stopy po nátěru jako štětec a využívá se pro nástřik dveří nebo oken, k malování stěn a především pro domácí lakování automobilů.

Pro práci bez neustálého přerušování na natlakování je vhodné používat kompresor se vzdušníkem a s výkonem na výstupu alespoň kolem 250 l/min. Na stříkání malých ploch si ale vystačíte se spotřebou vzduchu do 160 l/min.
Při lakýrnických pracích využijete také některá z pneumatických nářadí poháněných kompresorem.

3) Pohon pneumatického nářadí

Pneumatická nářadí jsou méně náročná na obsluhu než elektrická. Jsou také snadnější na údržbu a mají vyšší životnost. Na trhu je na výběr z kvalitního nářadí s velmi širokým využitím – od sponkovaček nebo hřebíkovaček až po rázové utahováky a sekací kladiva.
Přímo v naší nabídce objevíte třeba následující ruční pneumatická nářadí:

 • Příklepové a ráčnové utahováky
 • Stopkové, úhlové a excentrické brusky
 • Prostřihovače plechu, karosářské pilky
 • Vrtačky, šroubováky
 • Sekací kladiva, nýtovací kleště
 • Tlakové maznice
 • Ostatní nářadí

Veškeré nabízené nářadí poháněné stlačeným vzduchem se vyznačuje jednoduchým používáním, při svých příznivých rozměrech i hmotnosti dokáže vyvinout maximální sílu. Pokryje širokou řadu prací v zámečnické i běžné domácí dílně. Spotřeba vzduchu se nejčastěji pohybuje mezi 100 až 300 l/min, některá zařízení ji mohou mít i vyšší.

V autodílně uplatníte kromě brusek, prostřihovaček a pilek na plech také vyřezávače okenních skel nebo odstraňovače samolepek.

Nový komentář

* (Povinné)

Žádné komentáře

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Nemáte ještě účet?
Registrujte se

 • Budete mít přehled o stavu své objednávky
 • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup
 • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první
 • Zákaznická podpora
 • Získejte E-BOOK Průvodce stlačeným vzduchem v hodnotě 500 Kč
 • Na vybrané produkty lepší ceny

Chci se zaregistrovat

Chcete využívat veškeré výhody vašeho účtu?

Pro plnohodnotné využívání e-shopu se spoustou výhod, slev a dalších vychytávek, je zapotřebí nám něco málo odsouhlasit. Veškeré výhody zde.
Nemusíte se ničeho bát, veškeré údaje jsou u nás jako v bavlnce.
Více o zpracování osobních informací.