Nacházíte se v ČR, zvolili jsme pro vás měnu v CZK Nacházíte se v SR, zvolili jsme pro vás měnu v EUR Znovu pro Vás budeme k dispozici zítra od 8:00 hodin, napište nám: info@kompresory-vzduchotechnika.cz

Vše pro stlačený vzduch na jednom místě…

Lakování s kompresorem: co je k tomu potřeba?

Přidal: Zdeněk Štuksa

Přidáno:

Počet shlédnutí: 8221

Dobrý kompresor je často nezbytným pomocníkem pro lakování. Nanášení barvy stříkací pistolí poháněné kompresorem je výhodné rychlostí a také kvalitou, protože se i na větších plochách vyhnete viditelným stopám, které po sobě zanechává např. štětec. Ten je tak použitelný spíše na menší plochy.

Na ty větší už je vhodnější právě stříkací pistole. Využijete ji při nanášení barvy na dveře i jako alternativu k malování stěn. Prakticky nezbytná je ale hlavně pro stříkání nátěrových hmot při lakování automobilů.

Jak vybrat správný kompresor k lakování?

Pokud se chystáte lakovat, vybírejte pístový kompresor se vzdušníkem. Vzdušník je tlaková nádoba, ve které se akumuluje vyrobený stlačený vzduch, a kompresor tedy nemusí neustále pracovat. Aby byl využitelný při lakování, měl by mít objem alespoň 50 l. Kompresor pro souvislejší práci na středně velkých plochách (kapota automobilu) je ideální s výkonem na výstupu alespoň 250 l/min. Pro menší tryskací pistoli a menší plochy stačí výkon do 200 l/min.

Obzvláště u větších ploch je dobré výkon kompresoru nepodcenit – čím vyšší totiž je, tím méně pauz na opětovné natlakování budete při práci muset dělat. Zrovna při stříkání barvy takové nucené přestávky ne vždy zrovna potěší. V nejhorším případě můžete málo výkonné zařízení úplně zničit. Malé hobby kompresory jsou pro lakování většího rozsahu prakticky nepoužitelné.

Do dílny i autodílny se na běžné práce hodí spíše olejové kompresory, které jsou výkonnější, mají delší životnost a menší opotřebení. Navíc se nemusejí dodatečně promazávat. Bezolejové kompresory jsou naproti tomu levnější a při lakování nedochází k vniknutí oleje do barvy.

Odpovídající stříkací pistole

Spotřebu tlakového vzduchu stříkací pistole [l/min] a maximálně povolený přetlak [bar] uvádí výrobce v litrech za minutu. Stříkací pistole vhodná k lakování má ideálně spíše menší spotřebu, obecně by ale měla hlavně odpovídat velikosti kompresoru. Malý kompresor zbytečně snižuje kvalitu výkonu velké pistole. Velkým kompresorem tlakujícím malou pistoli naopak plýtváte nadbytečnými výdaji vzduchu.

Co ještě se může hodit?

Samotným nanášením laku – ať už základního nebo vrchního nástřiku – to samozřejmě pro lakýrníka nezačíná ani nekončí. I pro ostatní lakýrnické práce se přitom dá využít kompresor. Starý lak a nerovnosti vybrousíte pneumatickou bruskou, hodit se může také nástroj k čištění povrchů (např. odstraňování rzi nebo samolepek z karoserií) poháněný kompresorem.

Také u pneumatického nářadí si ale hlídejte výrobcem uváděnou průměrnou spotřebu vzduchu, aby váš kompresor při konkrétní práci stačil.

Nový komentář

* (Povinné)

Testovaci komentar

19.6.2017 21:29.38
To je ale krasny clanek

Re: Testovaci komentar

19.6.2017 21:38.45
Dekujeme

test 5

5.8.2017 12:05.54
tohle vypada pekne

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Nemáte ještě účet?
Registrujte se

  • Budete mít přehled o stavu své objednávky
  • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup
  • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první
  • Zákaznická podpora
  • Získejte E-BOOK Průvodce stlačeným vzduchem v hodnotě 500 Kč
  • Na vybrané produkty lepší ceny

Chci se zaregistrovat

Chcete využívat veškeré výhody vašeho účtu?

Pro plnohodnotné využívání e-shopu se spoustou výhod, slev a dalších vychytávek, je zapotřebí nám něco málo odsouhlasit. Veškeré výhody zde.
Nemusíte se ničeho bát, veškeré údaje jsou u nás jako v bavlnce.
Více o zpracování osobních informací.