Nacházíte se v ČR, zvolili jsme pro vás měnu v CZK Nacházíte se v SR, zvolili jsme pro vás měnu v EUR Budeme tu pro Vás opět v pondělí, napište nám: info@kompresory-vzduchotechnika.cz

Vše pro stlačený vzduch na jednom místě…

Základní principy sušení stlačeného vzduchu

Přidal: Zdeněk Štuksa

Přidáno:

Počet shlédnutí: 2321

Kondenzační sušičky odstraňují ze stlačeného vzduchu vlhkost snížením teploty zduchu pod úroveň tlakového rosného bodu zpravidla +3 °C nebo +5 °C za použití chladiva a výměny tepelné energie. Stlačený vzduch je zcela zbaven vlhkosti pro provozní teploty nad hodnotu použitého rosného bodu. Výhodami kondenzačních sušiček je nízká cena a žádný vzduch spotřebovaný na provoz. Nevýhodami pak poměrně nízká úroveň rosného bodu, potřeba elektrické energie na chod ventilátoru, řídícího systému a chladivového kompresoru a dále potřeba zajistit účinnou ventilaci. Přes tyto nevýhody jsou kondenzační sušičky nejpoužívanějším způsobem sušení vzduchu. Před kondenzační sušičky je vhodné předřadit cyklónový odlučovač pro snížení spotřeby energie a dále filtrační systém pro zamezení vniku nečistot do zařízení.

Popis funkce kondenzační sušičky

Teplý stlačený vzduch vstupuje do výparníku, kde se dostává do nepřímého kontaktu s chladivem. Sníží se zde jeho teplota pod nastavenou hodnotu rosného bodu, čímž dojde k masivní kondenzaci vody. Ta je odloučena pomocí cyklónového odlučovače a odpouštěna elektrickým ventilem. Chladivo je uzavřeno v chladivovém okruhu a je poháněno kompresorem. Po výstupu z výparníku je ohřáté a je třeba jej zchladit pomocí ventilátoru před opětovným vstupem do chladivového kompresoru. Množství chladiva je regulováno pomocí ventilu za přispění detekce teploty.
Sušička kondenzační stlačeného vzduchu

Adsorpční sušičky

V adsorpčních sušičkách je vlhkost vzduchu navázána při proudění na adsorpční materiál, kde ulpívá na jeho povrchu či v jeho pórech. Jedná se o sušení chemickou cestou bez nutnosti měnit teplotu a hodnota rosného bodu tak závisí pouze na použitém sušícím materiálu a je rovna zpravidla -40 °C nebo -70 °C. Výhodou adsorpčních sušiček je právě dosažení velmi nízkých hodnot rosného bodu, což umožňuje nejúčinnějšího zbavení vlhkosti a možnost například venkovní instalace vzduchového potrubí v zimních podmínkách. Nevýhodami jsou jednak vysoká pořizovací cena a zejména výrazné zvýšení
nákladů na provoz díky poměrně velké spotřebě (až okolo 20 %) vstupujícího vzduchu na regeneraci výrobních věží. Před adsorpční sušičky je nutné předřadit jedno- či dvoustupňový filtrační systém pro zamezení vniku nečistot do zařízení. Z hlediska údržby vyžadují pravidelné výměny náplní s adsorpčním materiálem.

Adsorpční sušičky stlačeného vzduchu Stlačený vzduch a adsorpční sušení

Popis funkce adsorpční sušičky

Stlačený vzduch přichází přes filtrační systém do výrobní věže A, která je naplněna adsorpčním materiálem s nímž se dostává vzduch do kontaktu. Adsorpční materiál na svůj povrch a do pórů přitahuje molekuly vody a vyčištěný vzduch směřuje k výstupu. Po určité době (zpravidla několika minut), je již adsorpční materiál natolik nasycen vlhkostí ze vzduchu, že není schopen další adsorpce. V tomto okamžiku se pomocí ventilového systému přepne proudění
vstupního vzduchu do druhé výrobní věže B. Mezitím dochází ve věži A k tzv. regeneraci, kdy se jednak odpouští tlak z věže A do atmosféry přes tlumič hluku a s sebou strhává vodu, jež není bez tlaku v adsorpčním materiálu zadržována a současně je věž profukována malý proudem vzduchu zbaveného vlhkosti z věže B. Po dalším časovém okamžiku nebo pokud je detekováno regenerování věže dochází opět k přestavění ventilového systému.

Nový komentář

* (Povinné)

Žádné komentáře

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Nemáte ještě účet?
Registrujte se

  • Budete mít přehled o stavu své objednávky
  • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup
  • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první
  • Zákaznická podpora
  • Získejte E-BOOK Průvodce stlačeným vzduchem v hodnotě 500 Kč
  • Na vybrané produkty lepší ceny

Chci se zaregistrovat

Chcete využívat veškeré výhody vašeho účtu?

Pro plnohodnotné využívání e-shopu se spoustou výhod, slev a dalších vychytávek, je zapotřebí nám něco málo odsouhlasit. Veškeré výhody zde.
Nemusíte se ničeho bát, veškeré údaje jsou u nás jako v bavlnce.
Více o zpracování osobních informací.