Jak postupovat při výběru manometru

Jak správně vybrat manometr

Výběr manometru - mechanického měřidla tlaku plynu nebo kapaliny, známým pod lidovým názvem tlakoměr, vypadá jako poměrně jednoduchá záležitost. Ve skutečnosti je ale obzvláště důležité zohlednit mnoho parametrů a tím se výběr zvolna ztěžuje. Pojďme se podívat na kroky, které by po sobě měly při výběru následovat.

Výběr správného typu manometru

Podle typu aplikace musíte znát nároky na mechanickou odolnost a prostředí, ve kterém se manometr bude nacházet. Odolnost jde za sebou v následujícím pořadí - manometr s plastovým, ocelovým nebo nerezovým tělem, což je ta nejlepší verze, odolná korozi a maximálně stálá.
Dále je třeba se rozhodnout, zda má být hodnota na ukazateli zobrazena co nejvíce přesně. V tom případě vybírejte manometr v glycerinovém provedení. Mazací vlastnosti glycerinu působí také proti opotřebení.

Neopomenutelnou součástí výběru je též způsob připojení, pro který je třeba znát průměr manometru a velikost připojovacího závitu.

druhy manometru tlak rozvod vzduch měření 

Výběr rozsahu manometru

Tlak se měří v nejrůznějších jednotkách. V našem katalogu naleznete u všech přístrojů rozsah uvedený v nejčastěji používané jednotce, kterou je bar, jenž je užíván pro svou názornost právě v průmyslovém odvětví, neboť přibližně odpovídá starší jednotce tlaku jedné atmosféry.

Pro případný přepočet na bar z jiných jednotek využijte následující tabulky:

manometry tabulka měření vzduch tlak 

Další důležitý aspekt

Pokud se bude ručička pohybovat spíše v úrovni maxima měřeného rozsahu, dochází k poškození měřícího ústrojí tlakoměru a ten pak může vykazovat výrazné odchylky či se mechanicky poškodí, což způsobí další odchylky zcela jistě.

Příklad: pokud budete potřebovat měřit tlak 8 bar, nevolte rozsah manometru 0-10 bar (8 bar = 80 % z měřeného rozsahu) ale rozsah 0-16 bar

Způsoby připojení manometru

Zohlednění třídy přesnosti manometru

V naší nabídce jsou přístroje se standardními třídami přesnosti 0,6%, 1,0%, 1,6%, 2,5% a na dotaz je možné dodat i typy o ještě vyšší přesnosti s provedením montáže manometru do panelu – nejedná se tedy o varianty stojící na upevněném závitu ve volném prostoru.

Ne všechny manometry s připojením na zadní straně mají standardně lem pro uchycení do panelu, pokud potřebujete toto provedení, neváhejte nás kontaktovat a možnosti prodiskutovat.

A na závěr - manometry bývají vybaveny různými stupnicemi, pokud potřebujete, můžeme vám zpracovat nabídku na ciferník přímo dle vašich představ.