Jak vybrat stříkací pistoli pro aplikaci barev?

Jak vybrat stříkací pistoli pro aplikaci barev?

Vyžadujete precizní výsledek při aplikaci barvy? Zapomeňme na štětec a plechovku, v tomto článku si do detailu rozebereme výběr stříkacích pistolí a jejich hlavní rozdělení. Jelikož jsme obchod se stlačeným vzduchem, zaměříme se na pistole poháněné vzduchem z kompresoru. Jde o nejrozšířenější a stále v poměru ceny a výkonu o to nejlepší řešení pro hobby kutily i profi lakýrníky.

stříkací pistole aplikace pomocí stlačeného vzduchu a barev

Systém stříkání barvy s pomocí kompresoru je jednoduchý - stlačený vzduch vyrobený kompresorem se hadicí dostává do stříkací pistole, kde se smísí s barvou z nádobky, která je součástí pistole a následně je přes trysku vypouštěn z pistole. Běžné pistole pracují s tlakem do 6 Bar, nízkotlaké do 2,5 Bar a HVLP pistole potom do pouhých 0,7 Bar. Co znamená HVLP si povíme v rozdělení pistolí. Dodáme jen, že se můžeme také setkat s méně využívaným, leč především u hustých barev schopným podáváním barvy do pistole přes nízkotlaké čerpadlo či zásobník. Pokud nestříkáte barvu po litrech, nebude vás však tato nákladnější varianta zajímat.

Rozdělení pistolí dle tlaku

  • vysokotlaké (běžné pistole, které mají vyšší prašnost z důvodu velkého tlaku vzduchu na výstupu)
  • nízkotlaké (vykazují nižší prašnost díky menšímu tlaku na výstupu, vysoká spotřeba vzduchu)
  • HVLP (nejnižší tlak, vysoká efektivita, nejnižší prašnost, ale také vysoká spotřeba vzduchu)
    *HVLP znamená „High Volume Low Pressure“ - tedy vysoký výkon ale nízký tlak

Všechny pistole z předchozího rozdělení spadají mezi nádobkové stříkací pistole. Obecně jde tedy o jednoduchý systém, kde je na pistoli umístěna nádobka, ze které barva stéká vlastní gravitací do těla pistole, odkud ji stlačený vzduch vyhání přes trysku ven na materiál. Zásadní pro správné fungování tohoto systému musí být řídká konzistence barvy. Vzduchovou stříkací pistolí můžeme použít jak pro rozpouštědlové (syntetické) barvy, tak pro barvy ředitelné vodou. Naopak nedoporučujeme vzduchové pistole používat na lazury.

Kdy používat HVLP?

Velkou výhodou HVLP je bezesporu malá prašnost a tedy i mnohem čistější práce. Vše funguje tak, že multi-lopatková turbína při malém tlaku dokáže zásobovat trysku ohromným přívalem vzduchu.
Výsledkem je perfektně atomizovaný materiál o velmi jemných částicích, který ulpí na povrchu lakované součásti v mnohem vyšším procentu, než je tomu u konvenčních pistolí. Nastavením trysky už jen doladíte formu nástřiku, který je ve výsledku detailní a přesný.

Jaký průměr trysky?

Výběr průměru trysky je zásadní dle toho, co se chystáte lakovat. Závisí na něm předpoklad použitých barviv, takže je dobré mít přehled.

  • Pro základní nátěry – pistole s tryskou od 1,2 do 1,3 mm
  • Pro práci s laky, akrylátovými barvami a pro dokončovací prací - tryska od 1,4 do 1,5 mm
  • Základní nátěry s velkým pracovním zrnem a akrylátovým typem 2K - tryska od 1,5 do 1,7 mm
stříkací pistole pro lakování

Jaký systém je nejlepší pro začátečníky?

A protože je náš článek především seznamovací s celou problematikou stříkání barev, předpokládáme, že patříte mezi začátečníky. Takže, jaké vybavení pro první zkušenosti vybrat? Za nás snad nejlépe uděláte, když začnete s pistolí pro nízké tlaky. Velká část barvy díky malé prašnosti ulpí na povrchu, ke všemu stačí skromná kapacita kompresoru a malá odezva na pulzaci a změnu vstupního tlaku potěší.
S takovým zařízením se zkrátka jednoduše pracuje, a to i v těžko dostupných místech. Mezitím se naučíte všechny specifika a charakteristiky práce se stříkací pistolí a nabírání zkušeností pro příští práce, nebo výběr profesionálnějšího náčiní již bude hračka.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u spráce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
ConveyThis