Tandem compressor - RK55-10-500T
Code: RK55-10-500TProduct detailed description
Tandem design of the MARK RK55-10-500T compressor
- Space-saving solution for cases with large fluctuations in compressed air consumption
- For standard consumption only one compressor supplies air, for higher consumption both
- RK series - two-stage oil-free design 10 bar
Additional parameters
| Category: | Compressors for all applications - hobby and industrial |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Version: | Industrial piston compressor |
| Pressure: | 10 bars |
| Displacement: | 2 x 568 l/min |
| Pressure vessel volume: | 500 L |
| Design of pressure vessel: | Lying down |
| Connecting: | Quick coupling DN7.2 |
| Motor power: | 4.0 kW |
| Mains voltage: | 400/50 V/Hz |
| Speeds: | 1400 rpm |
| Number of cylinders: | 2 |
| Number of grades: | 2 – two-stage compressor |
| Lubrication: | Oil-free |
| Noise: | 76 dB(A) |
| Dimensions: | 2 020 x 625 x 1 220 mm |
| Weight: | 304 kg |
| Warranty: | 2 years + 6 months |
| Gift: | Blow gun |
| Accessories: | Silent blocks, Pressure regulator, Quick coupler, Electronic condensate drain |
| The item has been sold out… | |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Cooperation with the largest manufacturer of compressorsIt is thanks to the cooperation with the Alas Copco Group that the product range has been able to be expanded by hundreds and hundreds of new products, while the existing products have been extensively modernised. As a result, MARK now offers more than 300 models of reciprocating compressors, screw compressors with motors from 2.2 to 160 kW, Ecolife and WIS oil-free compressors and thousands of other air treatment products. All this with ISO 9001:2000 and ISO 14001 quality certificates. You can rely on the MARK brand and with proper use their products will serve you for many years. |