Piston compressor Perfect - 2.2/90 Power input 2.2 kW, suction capacity 420 l/min, pressure 10 bar, air receiver 90 l, voltage 400/50 V/Hz
Code: P22090CZRelated products
Product detailed description
Professional Czech compressor ATMOS Perfect 2.2 kW – 90 l
This new series of piston compressors from the traditional Czech manufacturer ATMOS is designed for demanding technological requirements in small to medium-sized establishments. The P22090CZ model with a 90-liter air tank represents the ideal ratio between sufficient air supply and machine mobility. The heart of the compressor is a robust cast iron unit, which guarantees stability and long service life even in everyday use.
- Premium quality: Efficient and high-quality unit made of high-quality cast iron.
- Fully automatic operation: Equipped with a branded pressure switch Condor.
- Safety: Integrated motor overcurrent protection.
- Complete equipment: Equipped with all safety fittings and a cable with a 400 V plug.
- Quality air: Integrated compressed air aftercooler for lower humidity.
- Efficient drive: V-belt with low speed for minimal wear.
- Optimal cooling: Large fan ensures low operating temperature.
- Easy handling: Practical handle, tandem wheels, and stable base.
- Quiet operation: Silentblocks for effective vibration damping.
- Service comfort: Easily accessible condensate drain valve.



The specialist advises: This three-phase version (400 V) with a low-speed unit is a sure bet for anyone looking for a solid, craftsman-made machine. Thanks to its robust cast-iron construction and five-year warranty, you get a reliable partner for your workshop or car service for many years to come.
Additional parameters
| Category: | Compressors for all applications - hobby and industrial |
|---|---|
| Warranty: | 5 years |
| Compressor type: | Piston compressor |
| Pressure: | 10 bars |
| Suction power: | 420 l/min |
| Displacement: | 323 l/min |
| Pressure vessel volume: | 90 L |
| Design of pressure vessel: | Lying down |
| Connecting: | 1/2" |
| Motor power: | 2.2 kW |
| Mains voltage: | 400/50 V/Hz |
| Speeds: | 1180 rpm |
| Number of cylinders: | 2 |
| Number of grades: | 1 – single-stage compressor |
| Lubrication: | Oleic |
| Noise: | 72 dB(A) |
| Accessories: | Wheels, Handle, Ball cock |
| Engine: | Electric |
| Soundproofed: | No |
| Drive: | V-belts |
| Air dryer: | No |
| Retrieved from: | Professional |
| Development: | Mobile |
| Piston unit: | LB 30 |
| Dimensions: | 1 150 x 520 x 880 mm |
| Weight: | 79 kg |
| Container outlet: | Ball valve 1/2" |
| Compressor switching pressure: | 8 bar |
| Compressor cut-out pressure: | 10 bars |
| Pressure difference: | 2 bars |
Jak vznikají české kompresory ATMOS: Pohled do výroby!
Be the first who will post an article to this item!
Be the first who will post an article to this item!
A domestic company of world quality
One of the leading companies operating in the field of compressed air not only in the Czech Republic, but also in the world, is the domestic manufacturer ATMOS Chrást s.r.o., which presents itself mainly by the production of screw and piston compressors, screw blocks and motor generators. The roots of the company go back to 1899, when foundries and machine shops were established in the West Bohemian village; during the communist regime, the machine shops belonged to the national company Škoda Plzeň. It was at the end of this era that the company began licensed production of screw blocks and screw compressors, which became very popular over the years due to their reliability. Since then, ATMOS has come up with more than 25 new compressor types - creating a range of mobile, locomotive or stationary compressors that are subject to the most stringent global standards, adding the hallmark of honest design that is so much a part of ATMOS even in today's consumer age.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A product offer for everyone
ATMOS is constantly working on new compressors and the characteristics are subject to regular technological research. As a result, the company has already come up with innovative ideas on several occasions, such as when it extremely reduced the noise level of stationary compressors without losing their top performance parameters, thanks to which they have been widely exported abroad. However, in addition to large companies, ATMOS also meets the needs of private customers with smaller workshop machines. Another breakthrough was the creation of the small and compact Albert compressors, whose product range is constantly expanding and are suitable for hobby use. More than 60 of these types are currently in production, with outputs ranging from 3 to 22 kW. The company is the youngest to launch motor generators, filling one of the gaps in the domestic market.
An overview of the compressors offered by ATMOS at Air Compressors can be found below.

.jpg)

