Ventily - přehled sortimentu jejich funkce

V našem sortimentu nabízíme elektromagnetické ventily s funkcemi 3/2, 5/2, 5/3 s různými cívky a konektory. Solenoidové ventily 2/2 pro různá média. Dále pak pneumaticky ovládané v provedení 3/2, 5/2, 5/3 s příslušenstvím pro montáž. Manuálně a mechanicky ovládané lidskou silou například tlačítkem, pedály nebo ovládané mechanicky například stisknutím narážky či kladky. Nakonec pak speciální řídící ventily jako jsou : počítadla, časovače, bezpečnostní bloky apod.

Funkce ventilů pro automatizační techniku

Funkce ventilu se zpravidla značí dvěma čísly oddělenými lomítkem. V kapitole s ventily tak naleznete označení jako 3/2, 5/3 a podobné označení, Co tato čísla v podstatě znamenají?

První číslo (před lomítkem)

Značí počet tzv. cest. Do tohoto čísla se započítávají všechny výstupy, odfuky a přívod. Nezapočítávají se  do něj případné pneumatické řídící signály.

Příklad prvního čísla
Ventily a automatizace Na horní straně ventilu vidíme 3 závity, krajní je na ovládání ventilu, ostatní jsou výstupy (započítáváme tedy 2 cesty), ze spodní strany bychom viděli 3 závity, krajní jsou odvětrávací komory, prostřední je přívod (započítáváme tedy všechny 3 cesty). Celkový počet tak činí číslo 5 a jedná se o pěticestný ventil

Druhé číslo (za lomítkem)

Samotné číselné označení však k popisu ventilu nestačí. Je ještě zapotřebí doplnit způsob přepínání mezi jednotlivými polohami. V případě, že hovoříme též o monostabilním nebo bistabilním ventilu. Co tyto termíny znamenají?

Příklad druhého čísla
Ventily a automatizace Solenoidový ventil je bez napětí zavřený (první poloha), přijde-li do cívky elektrický signál, ventil se přestaví a je otevřený druhá polovina). Jedná se tedy o ventil dvoupolohový. Nyní již víte, že například 5/3 je pěticestný, třípolohový ventil.

Monostabilní ventily (ventily s pružinovým návratem)

Jedná se o ventily se samostatným návratem. Bez signálu jsou v základní poloze. Když přijde signál (elektrický, pneumatický atd.) ventil se přestaví a po dobu trvání signálu zůstává mimo základní polohu. Jakmile signál zmizí, ventil se samočinně (většinou pružinou) navrací do své základní polohy.

Bistabilní ventily (impulzní ventily)

Jedná se o takové ventily, které 1.signál přestaví a i po odeznění 1. signálu zůstávají v poloze vyvolané prvním signálem. Nevracejí se na základní polohu. Zůstávají v poloze až do té doby dokud nepřijde druhý signál, který vrátí ventil do původní základní polohy. Takovýmto ventilům se říká bistabilní.

V našem e-shopu se u monostabilních ventilů s funkcí 3/2 rovněž setkáte s označením NC a NO. Co tyto zkratky znamenají ?

NC (z ang. normally closed)

  • znamená, že ventil je v základní poloze, bez signálu, uzavřen tj. přívod není propojen s výstupem.

NO (z ang. normally open)

  • Značí, že ventil je v základní poloze, bez signálu, otevřen tj. je přívod spojen se vstupem

Schématické značky ventilů pro automatizaci

  • Každá poloha ventilu je symbolizována svým čtvercem, v němž je zakresleno propojení vstupů, výstupů a odfuků v dané poloze
    (čili obsahuje-li značka 2 čtverečky, jedná se o ventil 2-polohový, obsahuje-li 3 čtverečky, jedná se o ventil 3-polohový apod.)
  • Číslování či písemné označení přípojů je vždy u čtverce symbolizujícího základní polohu
  • Šipky propojující přípoje značí směr proudění vzduchu, v případě, že šipky jsou na obou stranách, lze ventil použít i pro proudění v obou směrech
  • Na spodní stranu čtverce se zpravidla umísťuje přívod vzduchu a odfuky, na horní stranu čtverce se umísťují výstupy z ventilů
  • Na boční stranu čtverce se umísťují symbolu značící způsob přepínání mezi jednotlivými polohami, s tím, že u kterého čtverce jsou zakresleny, ten se stává pro příchod signálu aktivním (jakoby se posunul na místo čtverce základní polohy)

Způsoby přepínání mezi polohami ventilů

Ventily a automatizace návrat ventilu pružinou Ventily a automatizace páčka
Ventily a automatizace cívka, elektrického ovládání Ventily a automatizace páčka s aretací
Ventily a automatizace

pneumatický signál

Ventily a automatizace pedál
Ventily a automatizace

pneumatický signál

Ventily a automatizace pedál s aretací
Ventily a automatizace hříbek Ventily a automatizace narážka
Ventily a automatizace hříbek s aretací Ventily a automatizace kladka
Ventily a automatizace tlačítko Ventily a automatizace sklopná kladka
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u spráce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
ConveyThis

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení