Jak používat nástrčné spojky - rozdělení, výhody, nevýhody

Nástrčné spojky kdy a jaké použít

Nástrčné spojky a jejich použití pod drobnohledem

Chvála člověku, který vymyslel nástrčné systémy spojek. Způsobil totiž revoluci v efektivním rozvádění vzduchu a dalších médií k samotným aplikacím. Pravděpodobně jsme se v tomto ohledu dostali na maximální možný komfort spojování a rozpojování. Jsou však všechny nástrčné systémy stejné? Pojďme se na tento způsob spojování podívat pod drobnohledem.

Jaké jsou možnosti v sortimentu nástrčných systémů? Vlastně poměrně totožné s dalšími systémy spojování a rozvádění vzduchu či jiných médií. A u média můžeme klidně začít, protože záleží na tom, s čím se povrch spojek a hadiček setkává a jaké působení je navzájem vyvoláno. Proto dávejte u všech komponentů pozor, zda jsou například vhodné pro chemikálie – agresivní média, nebo naopak přípustné pro styk s potravinami. Tyto parametry vždy uvádíme společně s popisem, ke kterým aplikacím se ona spojka či hadička hodí. Jde zejména o automatizační, měřící a regulační techniku, nebo pneumatické rozvody stlačeného vzduchu v průmyslu, strojírenství a v automobilové technice. To jsou nejběžnější oblasti, kde se nástrčných systémů na výrobních linkách využívá.

Obecné rozdělení nástrčných spojek s ohledem na použití:

  • standardní spojky pro běžné aplikace
  • spojky přizpůsobené pro vyšší tlaky
  • spojky odolné chemikáliím
  • spojky vhodné pro styk s potravinami
  • antistatické provedení
  • ohnivzdorné spojky dle DIN 5510-2
  • spojky odolné proti jiskrám od svářecí techniky

A jaké jsou vlastně nevýhody nástrčných systémů, když vidíme, jak velké rozpětí využití dokáží zastat a jak široký výběr máme? Vše začíná právě u správné volby dle požadovaných parametrů, které eliminuje většinu neduhů. Jednou z minima nevýhod, která po vhodné volbě zůstává je všeobecně horší odolnost proti mechanickému namáhání. Část z toho řeší rotační provedení spojek nebo speciálně vyráběné polymery, ze kterých hadičky jsou. A k rotačnímu provedení - tyto speciální spojky zvládají díky kuličkovým ložiskům rotaci až 1500 otáček za minutu. A pokud jde o nevýhodu, jenž část nabídky spojek má, tak tou je nemožnost použití pro podtlak. Proč? To si rozebereme v následující části, kde se podíváme, jak vlastně vnitřek takových spojek vypadá.

Rozborka nástrčné spojky

Hlavní částí nástrčné spojky je samotné těleso (korpus) – z plastu či některých kovových a ušlechtilých materiálů, které minimálně na jedné straně skrývá poměrně ostré „zoubky“ z ušlechtilé oceli za přídržným kroužkem (jinde uváděným jako přidržovací prstenec), který je vždy nutné stlačit směrem do spojky, abychom zoubky rozevřeli a buď zasunuli nebo vysunuli hadičku. Dokonale funkční a jednoduchý systém doplňuje ve většině případů ještě uvnitř spojky schovaný o-kroužek (většinou NBR), na jehož stěnu hadičku „přirazíme“ pro maximální těsnost a poté přídržný kroužek pustíme – spoj je hotový. Rozpojit by se tak mohl pouze při podtlaku.

Jiné systémy, především pro větší průměry používají jako přídržný prvek otočné uzávěry. S tímto provedením se můžeme setkat u různých rozvodů vzduchu po halách a provozovnách.

A jaký je opačný konec nástrčné spojky? Možností je mnoho – od šroubení a stejných spojek po adaptéry, trny, škrtící ventily či uzavírací ventily, až po velké rozdělovací spojky.

A co hadičky?

Nástrčné spojky jsou určeny pro elastické pneumatické hadice s kalibrovaným vnějším průměrem. Běžně tento průměr začíná na 4 mm a končí až u 12-ti či 16 mm ve většině případů. Nejběžnějším používaným materiálem na výrobu je polyuretan - polymer, který se vyrábí polyadicí diisokyanátů a dvoj – nebo vícesytných alkoholů za vzniku karbamátové vazby. Výhodou takových hadiček je vysoká flexibilita, ale i odolnost proti mechanickému namáhání. Dalšími běžně využívanými materiály je polyamid nebo hadičky ze značkového granulátu Kynar HD4000 pro ty nejagresivnější média. Na druhé straně je naopak silikon – ve většině případů transparentní pro využití v potravinářství. Takové hadičky musí být samozřejmě maximálně nezávadné, a proto vyhovují směrnicím FDA a 1935/2004 ES.

Náš veškerý sortiment hadic můžete prozkoumat zde: Hadice pro stlačený vzduch

Polyuretanové hadice v automatizaci

Co dodat na závěr?
Nástrčný systém je ten nejlepší přítel na poli spojování hadiček a rozvádění média k aplikaci. Nemusíte před instalací personál dlouhosáhle školit, nemusíte investovat závratné částky ani do pořízení komponentů, natož nářadí. Stačí se vždy držet několika základních pravidel a dobře vybírat dle parametrů – potom vám celý systém bude sloužit roky bez starostí.

Nejoblíbenější plastové nástrčné spojky na našem eshopu najdete tady: Nástrčné spojky

A veškerý spojovací materiál zde: Spojovací materiál pro stlačený vzduch