🎄 Vážení zákazníci, upozorňujeme, že od 22.12.2023 do 05.01.2024 bude náš obchod uzavřen kvůli vánočním svátkům a inventurám. Veškeré objednávky přijaté v tomto období budou zpracovány ihned po našem návratu. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné Vánoce a Šťastný nový rok 2024! 🎉🎁

stlačený vzduch

Stlačený vzduch je vzduch stlačený kompresorem, který se používá zejména pro přenos energie a k pohonu - například v průmyslu, ale i dalších odvětví, jako je autoopravárenství nebo různé dělnické práce. Ač si to možná neuvědomujeme, setkáváme se s ním skoro na denní bázi - stlačeným vzduchem se nafukují pneumatiky, zvedací vaky, nafukovací čluny, míče, pohání pneumatické nástroje a zařízení, nebo jsou díky němu v běhu automatizované výrobní linky, kde ovládá různé druhy válců, ventilů či přísavek (pomocí podtlaku Venturiho efektem) a chapadel. 
Stlačený vzduch bývá také dle podle potřeby ochlazen, vysušen a zbaven oleje pocházejícího z kompresoru - to především v potravinovém průmyslu a provozech s maximálními nároky na hygienu - typicky v lékařství, v zubařských ordinacích. 

Další informace o stlačeném vzduchu v naší poradně:
Měření průtoku stlačeného vzduchu
Jak filtrovat stlačený vzduch
Úniky stlačeného vzduchu